Wielu polskich pracowników niemal z dnia na dzień przeniosło się z biur do pracy zdalnej. Zmianie musiały ulec przyzwyczajenia zarówno zatrudnionych jak i pracodawców. Jak pracować zdalnie? Jak bezpiecznie pracować na home office?
Praca w ramach home office była w Polsce mało popularna przed nadejściem epidemii. Raport przygotowany przez Międzynarodową Organizację Pracy wskazuje, że w 2019 roku w Danii, Holandii i Szwecji nawet 30 proc. pracowników pracuje od czasu do czasu zdalnie. W Polsce odsetek ten wynosił poniżej 20 procent. Sytuacja gwałtownie zmieniła się wraz z nastaniem epidemii koronawirusa. Dziesiątki firm zadało sobie pytanie: jak zorganizować home office?
Home office w Polsce
Sprawami mieszkańców opiekuje się 600 pracowników Urzędu Miejskiego. Jednostka tej wielkości nie mogła funkcjonować bez nowoczesnego systemu klasy IT Service Management.
– Część branż (przede wszystkim IT) już od dawna była do tego przygotowana, podczas gdy dla wielu innych był to skok na głęboką wodę – komentuje Piotr Fabiański, prezes zarządu Infonet Projekt. Praca zdalna w Polsce jest w tej chwili jedyną formą w jakiej funkcjonować może wiele przedsiębiorstw. Z tą sytuacją wiążą się dwa podstawowe wyzwania.
Home office – jak się przygotować?
Dla części pracowników wyzwaniem może być zachowanie dyscypliny podczas pracy zdalnej. Biuro, oprócz oczywistych udogodnień takich jak sale konferencyjne czy dostęp do skanera, narzuca inny styl pracy i myślenia.
– Żartobliwie można powiedzieć, że wychodząc do biura zostawiamy dom w domu – mówi Fabiański. – Pracując w warunkach “home office” zatraca się nam granica między odpoczynkiem a pracą, co może skutkować przemęczeniem organizmu, odczuwalnym spadkiem produktywności – mimo teoretycznie bardziej elastycznego czasu i oszczędzania na dojazdach.