Deduplikacja danych – co to jest?
Zanim przystąpisz do deduplikacji danych, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jesti w jaki sposób przebiega. Proces ten polega na eliminacji duplikatu danych. Opiera się na zestawieniu już posiadanych danych z nowymi, które są zapisywane, by zlokalizować i namierzyć wszystkie duplikaty.
Deduplikację wykonuje się na różnych warstwach, tj.:
- systemu plików – jeśli obecnie zapisany plik jest taki jak wcześniejszy, to powstaje odniesienie do niego, tym samym oszczędzając miejsce w pamięci
- bloków dyskowych – polega na porównaniu ze sobą bloków danych, jeśli zostaną wdrożone niewielkie korekty w jakimkolwiek pliku zmieniając bloki danych, to system zapisze jedynie skorygowany element.
Najlepsze połączenie daje backup z deduplikacją, gdyż podczas przygotowywania kopii zapasowych jednocześnie dokonuje się zapis wyłącznie unikatowych danych. Taki tryb pozwala zaoszczędzić dużo miejsca w pamięci masowej.
Jakie są korzyści deduplikacji danych?
Wiesz już czym jest deduplikacja plików, natomiast czy wiesz jakie zalety za sobą niesie? Procesy informatyczne są obecnie istotną częścią prowadzenia biznesu, który wpływa na efektywność i wydajność pracy. Dlaczego warto zdecydować się na deduplikację? Wśród zalet wyróżnić można m.in.:
- możliwość ograniczenia zakresu powtarzających się danych (tj. pliki posiadające te same dane, zapisane w różnych lokalizacjach),
- nie ma potrzeby inwestowania w kolejne kosztowne rozszerzenia tj. półki dyskowe,
- zastosowanie w parze z backupem danych ponosimy mniejsze koszty jego utrzymania.
Jeśli masz obawy, że przechowywane dane duplikują się, a Tobie zależy na tym, by przechowywać tylko te unikalne, to warto wdrożyć deduplikację na posiadanych danych.